Hikayemiz


Slow Food merkezi İtalya’da bulunan, dünyada 1989’dan beri örgütlenmiş, iyi, temiz ve adil gıdaya adanmış dünyanın en büyük gıda hareketidir. Şu ana kadar 163 ülkede 100 binden fazla insanı kucaklayan ve 2 bin 500 civarında yerel birlikte örgütlenmiş kitlesel bir yapıdır. Bu hareketin prensipleri, iyi temiz adil gıda olmak üzere üç kavramda berraklaşır. Temiz, ilaçsız, hormonsuz, GDO’suz, temiz tarım ve bu tarım ürünleri ile üretilen sağlıklı gıdaları ifade eder. İyi, geleneksel olan, atalık tohumlarla ve yerelde üretilmiş nesiller öncesinin beslendiği gibi beslenmeyi, ruhumuza ve bedenimize iyi gelen gıdayı ifade eder. Adil ise, hem üretici hem tüketiciler için adil bir fiyatlamayı, mümkün olduğunca aracısız adil bir geliri ve bölüşümü ifade eder. Slow Food bunlara erişmek için yerelde biyoçeşitliliği korumak, yerel tohumları, ata tohumlarını canlandırıp korumak, yerel geleneklere uygun beslenmeyi sürdürmek gibi önemli görevler üstleniyor. Bunu da, tüketicilerin bu ürünleri bulabilecekleri pazarlar kurulmasını teşvik ederek yapıyor.


Slowfood Bodrum


Biz İYİ, TEMİZ, ADİL gıda için çalışan Bodrum gönüllüleri grubuyuz. İtalya’da yeryüzünde yaşayan herkesin İYİ, TEMİZ, ADİL gıdalara kolayca ulaşmasını sağlamak amacıyla kurulan, bugün 160 ülkede milyonlarca destekçisi olan Slow Food organizasyonunun BODRUM YAVEŞ GARİ isimli gönüllüler topluluğuyuz.

Fast food ve sanayileşmiş yiyecek üretimi ile beslenme alışkanlıkları yerine, doğal ve yerel gıdalarla beslenmeyi savunuyoruz. Kaybolmaya yüz tutmuş yiyeceklerimizi korumak ve yaşatmak için, çiftçi aileleri ve üreticilerini destekliyoruz. Bu amaçla, özellikle çocuklara ve gençlere tat eğitimleri veriyoruz. Bu konuda farkındalık yaratmak ve bilinçlendirmek için çalışıyoruz.

Amacımız


Hazır yemek yapan çok uluslu sanayi şirketlerine karşı, yerel mutfaklarımızın güçlendirilmesini sağlamayı hedefliyoruz. Çevremize zarar vermeden, yöremizde var olan bitki örtüsünü koruyarak, geleneksel yöntemlerle üretim yapan çiftçilerimizi, kıyı balıkçılığı ile geçinen balıkçılarımızı, hayvancılıkla geçinen köylülerimizi, yüreklendirmek ve desteklemek için çalışıyoruz. Yerel ve doğal gıdaları yetiştiren çiftçileri ve küçük üreticileri desteklemek amacıyla Bodrum ve Milas’ta “Yeryüzü Pazarları” kurmak istiyoruz.

 

Neler Yapıyoruz ?

Slow Food’un “Nuh’un Ambarı” adlı projesine ilk önce Köyceğiz Dalyan Kefal Havyarı‘nı, Bodrum Gemici Peksimeti‘ni, sonra da Gambilya Bakla‘mızı kabul ettirip, kayıt altına aldırdık.

Bodrum Mandalina’mıza, Muğla Tarhana’mıza, Milas Isırganlı Eriştesine, Lokum Pilavımıza sahip çıkmak amacıyla, toplantılar, söyleşi ve panellerde bu değerlerimize dikkat çekiyoruz. Slow Food’un Toprak Ana etkinlikleri kapsamında, her yıl Aralık ayında kutlanan Yerli Malı Haftası’nda Bodrum Gemici Peksimeti eşliğinde Muğla Tarhanası ve Gambilya Baklası yemeğini Bodrum ve Milas yöre pazarlarında ücretsiz dağıtıyoruz.

Ortaokul ve liselerde “Sağlıklı Beslenme ya da Fast Food” seminerleri düzenleyerek, çocuklara ve gençlere tat ve beslenme eğitimleri veriyoruz. İki yılda bir düzenlediğimiz Bodrum Peynir Festivali kapsamında, Bodrum ve Muğla’daki Meslek Liseleri ve Meslek Yüksekokulunda Peynir Yapım Atölyeleri, Paneller, Sergiler, Kitap imza etkinlikleri düzenliyoruz. Ayrıca belirli aralıklarla, yöresel pazar ve çiftçi ziyaretleri yapıyor, çiftçilere eğitimler veriyor, Bodrum’da yiyecek ve içecek sektöründe faaliyet gösteren tüm işletmelerde yöresel ürünlerin kullanılmasını sağlamak amacıyla teşvik edici çalışmalar yapıyoruz.